Jak opanować stres przed przemówieniem? Wywiad dla GW
„Jak opanować stres przed przemówieniem?” Dzisiaj Gazeta Wyborcza w dodatku Na pamięć opublikowała wywiad ze mną pod tytułem „Jak opanować stres przed przemówieniem?”
PORADNIK MÓWCY Jak przemawiać publicznie
Andrzej Różański Trener Wystąpień Publicznych radzi | blog o przemawianiu, prezentacji i wystąpieniach publicznych
„Jak opanować stres przed przemówieniem?” Dzisiaj Gazeta Wyborcza w dodatku Na pamięć opublikowała wywiad ze mną pod tytułem „Jak opanować stres przed przemówieniem?”
„Wszyscy wielcy mówcy byli najpierw złymi mówcami.” Raplph Waldo Emerson
Byłem gościem 23.08.2014 na pokazie mody KEY FASHION w AQUADROM w Rudzie Ślaśkiej. Pokaz mody zorganizowany przez KEY FASHION Panią Katarzynę Mroczkowską-Lizut był ciekawy i pokazał pasję projektantów mody. Ja chciałbym się skupić na prowadzącej pokaz Pani Ivonie Pavlović. Pokaz odbył się w hali basenu, gdzie modelki stąpały po kostki w wodzie. Początkowo Pani Czytaj dalej…
Samokrytyka może być ciężarem i hamulcem nie tylko dla mówcy Większość z nas przyzwyczajona jest do samokrytyki, co powoduje że się udoskonalamy i wtedy jest dobrze, albo wręcz nas unieruchamia i spowalnia rozwój. Dlaczego jest to takie ważne? Wiem, że każde z nas powinno się uczyć i zmierzać do doskonałości, wiem też iż ta Czytaj dalej…
„Sukces jest najgłośniejszym mówcą” Napoleon Bonaparte
Energia mówcy ma wpływ na innych Miałem dziś rozmowę z pewną miłą panią. Pani stwierdziła, że nasza rozmowa dała jej pozytywną energię. Uzupełniła, że wiele rozmów – rozmówców zabiera jej energię. O CO CHODZI? Mówca, czy też nasz rozmówca ma wpływ na nasze życie. Przytoczę przykład wróżki. Wiem, że są wróżki białe i Czytaj dalej…
„Dobry polityk musi umieć przepowiedzieć, co będzie się działo jutro, za tydzień, czy za rok i musi umieć wytłumaczyć, dlaczego nie zaszło to, co przepowiedział.” Winston Churchill
Używanie cytatów w przemówieniach wzbogaca przemówienie i podnosi wiarygodność. Przygotowując swoje wystąpienie warto poszukać wartościowych cytatów „znanych” i nie tylko. Jeżeli cytat trafi do słuchaczy staje się metaforą, kluczem do uwagi. Jak stosować cytaty w przemówieniach: Zapamiętaj cytat przed przemówieniem, by w trakcie przemówienia nie wertować kartek i nie szukać w pamięci. Dzięki temu unikniesz Czytaj dalej…
Głos także jest elementem wizerunku mówcy Wyobraź sobie eleganckiego mówcę, który mówi piszczącym głosikiem… Wiemy, że głos jest bardzo ważny i ma także wpływ na nasz wizerunek. Klika wskazówek jak NIE mówić: Mów cicho, a zyskasz wielką uwagę. Mów do siebie, a każdy skupi się na słuchaniu ciebie. Mów jednostajnie i monotonnie, a nikt Czytaj dalej…
Na początku potrzebujesz energii i pewności siebie. By mieć pewność siebie dobrze znaj początek swej prezentacji – niemal na pamięć 🙂 1. Zacznij mocnym akcentem, tzw. hakiem. Ważne, by miał on związek z celem prezentacji. 2. Przedstaw się. To moment w którym możesz zbudować swój autorytet wykorzystując te elementy swego życia i wykształcenia mające Czytaj dalej…