WYSTĄPIENIA PUBLICZNE

Wyzwanie w XXI wieku

MÓWCA w Biznesie
Fot. Szkolenie MÓWCA w Biznesie

 Chcąc wystąpić publicznie i dobrze wypaść czeka Cię  zaakceptowanie etapów przygotowania i ustalenie celów prezentacji. Oczywiście Twoje wystąpienie będzie się różnić zależnie od intencji, celu Twojego wystąpienia. 

Przykładowe cele:

  • chcesz przedstawić wyniki firmy na zebraniu firmowym,
  • chcesz przedstawić swoją opinię na dany temat,
  • chcesz rozbawić swoją publiczność. 

Mając jasno sprecyzowany cel, Twoje wszystkie działania powinny być ukierunkowane na osiągnięcie tego celu. 

Twoje wystąpienie publiczne nie może być jednak wyuczone na pamięć i puszczone podczas wystąpienia niczym taśma. Niezbędna jest komunikacja z Twoją publicznością. 

Zapewne słyszałeś wzdychanie mówcy przed wejściem na scenę, czy przed stanięciem na środku. Wiele osób traktuje swoje wystąpienie publiczne jako formę kary i daje tego oznaki. To już jest sygnałem dla publiczności o wartości tego przemówienia. 

Praktycy, osoby już świadome, niekoniecznie wytrawni mówcy traktują tę sytuację jako świetną okazję do zwiększenia swoich wpływów, do budowania swojej pozycji społecznej, do budowania wizerunku. To oznacza, że należy się przygotować, przygotować treść na podstawie zdobytych informacji, ale także trzeba koniecznie przećwiczyć swoją mowę.

Mówca swoim wystąpieniem chce przekonać swoją publiczność, słuchaczy do określonego stanowiska, jakie wyraża, a to wymaga od niego znajomości technik komunikacji. To, co wie o temacie, nie jest tym samym, co wiedzieć, jak to przekazać, by zainteresować. 

Mówca powinien w swoim wystąpieniu przekazać temat w sposób interesujący, może nawet zaskakujący, tak by zwrócić wszystkich uwagę na ten temat.

Mówca powinien mówić sugestywnie, zwięźle, zrozumiale, nie owijać w bawełnę. Publiczność nie powinna czuć się zagubiona podczas słuchania przemówienia.

Mówca powinien także zadbać o siebie, tak by jego strój był stosowny do sytuacji.

Mówca, przygotowując się do wystąpienia, nie musi być erudytą w temacie, ale powinien mieć coś więcej do powiedzenia o przedmiocie przemówienia. Dobrze jest przygotować kilka ciekawostek w temacie, by nawet zaskoczyć publiczność. Dobrze też jest znaleźć dla słuchaczy jakąś korzyść z wysłuchania przemówienia.

To, co dotyka wszystkich mówców, zaznaczam wszystkich mówców, to oczywiście trema. Jest to stan ducha wpływający na stan ciała, a powodujący nasze obawy o efekt końcowy mowy. Dlatego ważne jest przygotowanie mówcy, które w dużym stopniu pomaga zmniejszyć negatywne skutki tremy.

Warto ćwiczyć, można samemu, można z Trenerem Wystąpień Publicznych. Nie trzeba od razu wybierać się na kilkudniowe szkolenie, można po prostu umówić się na sesje indywidualne. Wpierw wystarczy godzinna konsultacja, by Trener wskazał kierunek ścieżki nauki, a potem już zależnie od potrzeb nauka samodzielna, bądź pod okiem Trenera Wystąpień Publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.